"Zwierzęta są dobre dla Ciebie

- bądź dobry dla zwierząt"


Człowiek istnieje dzięki zwierzętom. Bez zwierząt nie byłoby ludzi. 
Celem Fundacji Dobrych Zwierząt jest pokazanie, że życie człowieka zależy od zwierząt, dlatego ludzie winni są im poszanowanie.
Cele realizujemy poprzez prowadzenie szeroko pojętej edukacji humanitarnej, akcji kastracji i identyfikacji zwierząt oraz działań medialnych i prawnych zmierzających do poprawy losu zwierząt.
Zajmujemy się też bezpośrednio bezdomnymi zwierzetami.

AKTUALNOŚCI

Kulturalnie o zwierzetach w Gdyni

czytano 3607 razy

 

Olga Tokarczuk i Marek Ławrynowicz zainaugurują 14. numer Blizy

 

Tematem 1 (14) 2013 numeru Kwartalnika Artystycznego Bliza jest zmieniająca się świadomość współczesnego człowieka, który staje się w nieporównanie większym stopniu niż kiedyś wrażliwy na fakt cierpienia zwierząt i gotowy jest uznać ich podmiotowość niemal ze wszystkimi tego konsekwencjami. W ramach spotkania inaugurującego rozmowę z Olgą Tokarczuk i Markiem Ławrynowiczem, których teksty znajdziemy w najnowszym numerze, przeprowadzi Paweł Huelle.

 

data:  18 marca 2013 (poniedziałek)

godzina: 19:00

miejsce: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Gdynia, ul. Bema 26

bilety: wstęp wolny

 

Od czasów prehistorycznych, gdzie zwierzę było totemicznym bóstwem plemienia, poprzez antropocentryzm i będące jego konsekwencją bezwzględne podporządkowanie natury ludzkim potrzebom, do dnia dzisiejszego, gdy psy oraz koty w krajach najbardziej rozwiniętych cywilizacyjnie przyczyniły się do rozwoju potężnego sektora usług, które wcześniej zarezerwowane były wyłącznie dla człowieka (psychoterapeuci, salony piękności, psie restauracje, cmentarze itd.). 

 

O czym świadczą te zjawiska, które jeszcze pół wieku temu uznano by zostały za przejaw manii lub czystego szaleństwa?  Czy należy w nich widzieć wysubtelnienie etyczne człowieka, czy może jednak przejaw rosnącej idiosynkrazji dla gatunku ludzkiego, który stał się w naszych oczach „czarnym charakterem", odpowiedzialnym za całe zło obecne na planecie Ziemia? Na te oraz inne pytania próbują w numerze „Animals" odpowiedzieć m.in. Olga Tokarczuk, Paweł Huelle, Maciej Cisło, Michał Zioło, Dorota Gacek, Jan Ciechowicz, Przemysław Gulda.

 

- Zwierzęta domowe zaczęły w naszym codziennym życiu miejsce szczególne, niejednokrotnie stając się substytutem trudnych relacji z drugim człowiekiem. Wymownym wyrazem zjawiska jest gwałtowny rozwój na Zachodzie Animal Studies, w których zwierzę oraz nasz stosunek do niego stały się centrum tych badań. Relacje między człowiekiem a zwierzęciem nieustannie ewoluują. Przez pryzmat stosunku człowieka do zwierząt można by opisać historię człowieczeństwa - mówi Piotr Millati, redaktor Kwartalnika Artystycznego Bliza.

 

„Bliza" to pierwszy w historii magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. „Bliza" stara się łączyć wysoki, ogólno­polski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

 
data dodania: 2013.03.12 15:01
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji Fundacja Dobrych Zwierząt.

Wszelkie prawa zastrzeżone ˆ Producent strony - agencja reklamowa Soluma | login