"Zwierzęta są dobre dla Ciebie

- bądź dobry dla zwierząt"


Człowiek istnieje dzięki zwierzętom. Bez zwierząt nie byłoby ludzi. 
Celem Fundacji Dobrych Zwierząt jest pokazanie, że życie człowieka zależy od zwierząt, dlatego ludzie winni są im poszanowanie.
Cele realizujemy poprzez prowadzenie szeroko pojętej edukacji humanitarnej, akcji kastracji i identyfikacji zwierząt oraz działań medialnych i prawnych zmierzających do poprawy losu zwierząt.
Zajmujemy się też bezpośrednio bezdomnymi zwierzetami.

AKTUALNOŚCI

Kongres kobiet - kastrowanie - nie hyclowanie

czytano 2886 razy

 

9 maja w Warszawie uczestniczyliśmy w  panelu poświęconym bezdomności zwierząt, który był częścią Kongresu Kobiet.

Panelistki, m.in.: Dorota Sumińska (lekarka weterynarii, autorka książek o zwierzętach, dziennikarka, zaangażowana w walkę o prawa zwierząt), Magdalena Popławska (aktorka, miłośniczka zwierząt, wegetarianka, brała udział w spotach o kastracji kotów i o wigilijnych karpiach), Beata Krupianik (założycielka Fundacji KARUNA - Ludzie dla Zwierząt), Marta Lichnerowicz (założycielka Fundacji Dobrych Zwierząt) i Justyna Włodarczyk (zaangażowana w  środowisko kynologiczna i rozwój animal studies w Polsce) rozmawiały o problemach dotyczących zwierząt w Polsce.

Podczas panelu Marta Lichnerowicz pokazała, krótką prezentację dotyczącą problemów bezdomnych zwierząt w Polsce.

Główne tezy wystapienia:

 • Urzędnicy nie kontrolują tego co się dzieje z psami po odłowieniu do schroniska, chociaż mają taki obowiązek
 • Brak wiedzy urzędników na temat prawa, potrzeb gatunkowych zwierząt i możliwości zapewnienie dobrostanu psów
 • Uleganie wpływom podmiotów prowadzących schroniska

Przedstawiono też w jaki sposób podmioty, które wygrywają przetargi w gminach omijają prawo.

 • Przekręt #1 - złap, skasuj 1 gminę, wyrzuć, załap skasuj kolejną.... - czyli odłapywanie tych samych psów w różnych gminach i podrzucanie ich do innych. Za każdym razem podmiot wyłapujący pobiera opłatę za odłapanie zwierzecia pieniądze z gminy.

 

 • #2 złap, skasuj gminę i zabij - czyli praktyka odłapywania zwierząt a nastepnie zabijanie ich po pobraniu opłaty za odłownie zwierzcia (zwierze nigdy nie trafia do schroniska)

 

 • #3 złap, skasuj, wsadź do schroniska tylko z nazwy... - praktyka umieszczania zwierząt pseudoschoniskach - np. Radysy, Małoszyce k.Lęborka

 

 • # 4 - załóż organizację, poprowadź schronisko miejskie (konkurs dla organizacji) i podpisz umowy z innymi gminami - praktyka polegająca na pobieraniu opłat od gmin z odłapanie zwierzęcia i umieszczaniu ich w schronisku, w którym kwotę za opiekę nad bezdomnym zwierzęciem pokrywa inna gmina

 

 • # 5 - zrób przekręt #3 i ustal z gminą stawkę dzienną. Teraz wyciskaj kasę z psów tak długo jak się da! - np. Wojtyszki, Czartki

 

 • #6 złap psa, którego w gminie nigdy nie było - podmioty działające na zasadzie ryczałtu pobieranego od gminy za wyłapywanie zwierząt

 

 • #7 - nie oddawaj zaczipowanych psów właścicielom i obciążaj gminę kosztami jego utrzymania

 

 • # 8 - wsadź tego samego psa na ewidencję kilku gmin (Wojtyszki)

 

 • #9 gdy pies padnie, podstaw za niego innego aby była ciągłość płatności z gminnej kasy

 

 • # 10 zapewnij sobie nadzór na życzenie - przykład filli schronisk, lub Gabinetu na Kosodrzewiny w Łodzi...

 

Wnioski:

 • Poza czipowaniem psów i WPISYWANIEM ICH DOCENTRALNEJ BAZY DANYCH jedynym humanitarnym sposobem na rozwiązanie problemu bezdomności jest kastracja wszystkich zwierząt (zarówno bezdomnych jak i tych mających właściciela)
 • Poprzez liczne zaniedbania urzędników, nieznajomość prawa i brak działań zmierzających do redukcji ilości bezdomnych zwierząt gminy tracą ogromne pieniądze, nie poprawiając przy tym losu bezdomnych zwierząt.
 • Podmiotami prowadzącymi schroniska powinny być same gminy lub związki gmin, które przy współpracy z organizacjami pozarządowymi będą sprawowały opiekę nad bezdomnymi zwierzętami. Organizacje pozarządowe posiadające odpowiednią infrastrukturę tez mogą ta opiekę sprawować w miarę posiadanych zasobów (własne schronisko)
 • Istnieje potrzeba utworzenia rozwiązań prawnych określających minimalne wymagania dla schronisk dla bezdomnych zwierząt.

 

Podczas kongresu z inicjatywy Fundacji Karuna  zawiązała się koalicja KASTRUJEMY BEZDOMNOŚĆ. W jej skład wchodzi też  nasza fundacja. (szczegóły wkrótce)

 

Bardzo dziękujemy Fundacji Karuna za zaproszenie na kongres!

 

 
data dodania: 2014.05.09 18:49    data edycji: 2014.05.09 18:56
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji Fundacja Dobrych Zwierząt.

Wszelkie prawa zastrzeżone ˆ Producent strony - agencja reklamowa Soluma | login