"Zwierzęta są dobre dla Ciebie

- bądź dobry dla zwierząt"


Człowiek istnieje dzięki zwierzętom. Bez zwierząt nie byłoby ludzi. 
Celem Fundacji Dobrych Zwierząt jest pokazanie, że życie człowieka zależy od zwierząt, dlatego ludzie winni są im poszanowanie.
Cele realizujemy poprzez prowadzenie szeroko pojętej edukacji humanitarnej, akcji kastracji i identyfikacji zwierząt oraz działań medialnych i prawnych zmierzających do poprawy losu zwierząt.
Zajmujemy się też bezpośrednio bezdomnymi zwierzetami.

AKTUALNOŚCI

Dziurawa nowelizacja nie dla nas

czytano 1968 razy

 

Od kilku dni na FB trwa akcja zbierania podpisów organizacji i osób prywatnych pod listem do premier Kopacz w sprawie konieczności wprowadzenia zmian w Ustawie o Ochronie Zwierząt.

https://www.facebook.com/events/752886371454955/

Trwa też konflikt miedzy organizacjami w tej kwestii. http://www.obrona-zwierzat.pl/aktualnosci/1204-psucie-prawa.html

 

Fundacja Dobrych Zwierząt  i ja wycofałam swój podpis pod listem,  ze względu na istotne wady już w samych założeniach zmian w ustawie.

1.       Utrzymywanie zwierząt bez pomieszczenia chroniącego przed zimnem, upałami, opadami, bez dostępu do światła dziennego.

Jeśli chodzi o dostęp do światła dziennego nie mam zastrzeżeń w pozostałej jednak części owszem. Należy zdecydowanie sprecyzować o jakie gatunki zwierząt chodzi. Wiele gatunków zwierząt może być utrzymywanych w systemach wolnowybiegowych, bez konieczności zapewnienia jakichkolwiek pomieszczeń, zwłaszcza w okresie wypasów. Np. koniki polskie, owce, krowy niektórych ras, daniele itd.

2.       Zaniechanie kontynuowania leczenia.

Zapis ten należy doprecyzować. Uporczywe leczenie jest nierzadko większa formą zadawania cierpienia niż jego zaniechanie. Problem ten już dawno dostrzeżono w medycynie ludzkiej umożliwiając lekarzom właśnie zaniechanie uporczywego leczenia. Dlaczego w sprawie zwierząt mielibyśmy postępować odwrotnie. Należy pamiętać tez, ze uporczywe leczenie beznadziejnych przypadków jest dla wielu organizacji formą zarobku. Ciężko chore zwierzęta, uporczywie leczone, utrzymują nierzadko kilka innych. Budzi to powazne zastrzeżenia nie tylko etyczne ale i prawne.

 

3.       Odbiór zwierząt w trybie administracyjnym chyba największy bubel w całym projekcie. Po pierwsze zwiększa uprawnienia tzw inspektorów ds. ochrony zwierząt i pozwala na zabór mienia tylko na podstawie własnego uznania.

Zacznijmy od tego kto może być inspektorem. Wg ustawy o ochronie zwierząt  „uprawniony przedstawiciel organizacji prozwierzecej". Możemy użyć takiego smutnego ale prawdopodobnego scenariusza. Drobny cwaniak i złodziejaszek zakłada organizację. Zgodnie z zakładaną ustawą może wejść do hodowli psów rasowych pomimo sprzeciwu właściciela i stwierdzić, ze znęca się on nad psami. Psy zabiera. Chodliwe psy sprzedaje z zyskiem, mniej chodliwe zostawia (w niewidomo jakich warunkach) a za każda dobę utrzymania w założeniu ma mu zapłacić gmina! Czysty interes.

Kolejny problem to brak wiedzy fachowej większości inspektorów. Większość inspektorów nie jest w stanie ocenić czy krowa jest w dobrej kondycji czy za chuda, a zdarzały się próby odbierania psów sportowych (zazwyczaj chudych) jako psów zabiedzonych i ofiar znęcania się!

Gdyby twórcom ustawy zależało na zwierzętach a nie napełnianiu kasy hyclom i organizacjom, przy założeniu konieczności opłacania pobytu zwierząt na czas procesu administracyjnego przy tym samym budżecie można by utworzyć komórkę w POLICJI zajmującą się zwierzętami. Wtedy sama weryfikacja osób pozwoliłaby mi być pewnym, że na terem mojego domu nie wchodzi ktoś kto była karany za kradzieże, pedofilię, przekręty,  znęcanie się nad zwierzętami czy cokolwiek innego. Sam mundur policjanta na wiele osób działałby bardziej mobilizująco niż wielu inspektorów, (osoby w zaawansowanym wieku, młodzież w za dużych uniformach, czy zwykli przestępcy w ładnych strojach)

 

4.       Obowiązek wypuszczania kojca co najmniej raz na dobę.

Zaręczam, że będę pierwszą osobą, która będzie stała i pilnowała aby w schroniskach pomysłodawców projektu (i nie tylko) WSZYSTKIE psy wychodziły raz na dobę z kojców na spacer.  Będę pierwsza, która złoży zawiadomienie jeśli chociaż z jednego kojca nie wyjdą lub wyjdą na halti lub kolczatce.... Znając życie niektóre będą wychodzić z kojca na wybieg, który de facto jest większym kojcem ;-)  

Założę się,  że w pierwszym tygodniu uda mi sie złożyć kilkanaście zawiadomień a po pewnym czasie doprowadzić do postawienia w stan oskarżenia wszystkich kierowników schronów w tym kraju i to tylko z powodu tego, ze nie wszystkie psy opuściły w danej dobie kojec .... Juz widzę to wyciąganie na siłę psów, które nie wychodzą nawet z bud....

 

Już wiedzę, biegające co noc chordy psów po mojej wsi. Z lubością oddają się one prokreacji, polują na zwierzynę a ich właściciele skrupulatnie przestrzegają założeń ustawy, spuszczając je na noc z łańcuchów... Nadal nie zmienił się ich stosunek do psów. Przestrzeganie ustawy kończy się zagryzieniami zwierząt dzikich i domowych, śmiercią pod kołami samochodów i ciągle rosnącą populacją kolejnych bezdomnych psów...

 

Na koniec. Dlaczego znowu mówi się tylko o psach a zapomina o koniach, które dostają obłędu siedząc samotnie w stajennych boksach a także o małych zwierzętach domowych  spędzających całe życie w za małych klatkach?!

 

5.       Zakaz uboju gospodarskiego.

Zabrzmi to trywialnie ale kura kończąca kiedyś życie w drewutni mojego dziadka na wsi miała znacznie lepszą śmierć i życie niż ta kończąca w ubojni...

 

6.       Stawki dzienne w schroniskach.

Jak wiemy z doświadczenia miejsc, w których takie stawki wprowadzono adopcje zwierząt przestają być opłacalne. Przykład schronisko Wojtyszki. W takiej sytuacji opłaca się umieścić w zakładzie jak najwiecej zwierząt i utrzymywać je przy życiu. Bez względu na jego jakość.

 

7.       Możliwość prowadzenia schronisk przez organizacje OPP lub JST i zakaz zlecania prowadzania schroniska innym podmiotom niż wyżej wymienione.  

Większość hycli jest już na ten wariat gotowa. Założyli jakiś czas temu organizacje, status OPP to tylko kwestia czasu (np. Patrol AS, Longina Siemińskiego). Zmieni się jedynie operator obiektu.   Zresztą już  teraz mamy przykłady OPP prowadzących schroniska mordownie - CHRCYNNO, wiele schronisk TOZ... Należałoby się skupić na stworzeniu standardów dla schronisk a nie na ograniczeniach, które nie wnoszą niczego dla zwierząt.

 

Żeby nie było jest też sporo zapisów, które powinny pojawiać się w nowelizacji jak  najszybciej. M. in obowiązek czopowania zwierząt i wpisywania ich do centralnej bazy danych, prowadzenie normatywu powierzchniowego dla kojców, zakaz pokazów zwierząt w cyrkach i pokazach cyrkowych (należy doprecyzować czy inny pokaz np. dogfisbee czy pokaz koni do takich nie należy) , zakaz hodowli zwierząt na futra oraz zapisy dotyczące kastracji zwierząt bezdomnych.  Ważne jest otwarcie katalogi programu zapobiegania bezdomności bo to de facto umożliwia wprowadzenia do programów gmin możliwość dofinansowywania przez nie kastracji zwierząt właścicielskich. Zgadzam się też w kwestii zmian w prawie łowieckim (konkursy norowców) i ustawie o ochronie przyrody.

 

W założeniach nie pojawia się jednak od dawna omawiana kwestia obowiązkowej edukacji humanitarnej, a to jedyna możliwość trwałej i oddolnej zmiany losu zwierząt w Polsce. Nie ma ani słowa o uboju rytualnym, przy którym prawidłowo przeprowadzony ubój gospodarski jest jak zabieg przy narkozie vs operacja na żywca.

 

Reasumując. Tak długo jak nie ma odpowiedzi na wątpliwości oraz pełnego dokumentu (projektu ustawy) nie mogę podpisać się pod listem do Premier Kopacz. Wiemy jak wiele złego może zrobić prawo wprowadzane na zasadzie dobrych życzeń. Przykładem może być zalegalizowanie przez poprzednią nowelizację ustawy o ochronie zwierząt pseudohodowli.

Ustawa o ochronie zwierząt była dużo lepsza przed poprzednią nowelizacją. Obawiam się, że w wprowadzenie kolejnych nieprzemyślanych zmian może doprowadzić do pogorszenia losu zwierząt przy poprawie funkcjonowania wąskiej grupy zainteresowanych osób i instytucji.

 

 

 

 
data dodania: 2015.01.30 18:46
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji Fundacja Dobrych Zwierząt.

Wszelkie prawa zastrzeżone ˆ Producent strony - agencja reklamowa Soluma | login